Kaip Tarptautiniai šviesos ir šviesos technologijų metai minėti Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje
2015-11-02
2015 metų spalio pabaigoje Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje baigėsi trumpalaikės neformaliojo vaikų švietimo programos „ŽMOGUS IR ŠVIESA“ renginiai. Programa skirta 2015-iems Tarptautiniams šviesos ir šviesos technologijų metams. Taip siekiama populiarinanti šviesą ir šviesos technologijas kaip vieną iš pasaulio vystymosi faktorių, ugdant sąmoningą asmenybę, turinčią atsakingą požiūrį į technologijas, gebančią kūrybingai naudoti savo idėjas šviesos eksperimentų, tyrimų bei technologijų srityse, mokančią žinias bei įgūdžius taikyti asmeninėje bei nuolat kintančioje visuomeninėje aplinkoje. Programos tikslas – plėsti Šiaulių miesto vaikų ir mokinių saviraiškos galimybes per intelektualinę, tiriamąją, eksperimentinę ir meninę veiklą, suteikiant žinių apie šviesos ir šviesos technologijas bei lavinti praktinius mokinių gebėjimus.
Projekto socialiniai partneriai buvo Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazija, Šiaulių „Juventos“ progimnazija, Šiaulių Centro pradinė mokykla ir lopšelis-darželis „Kregždutė“. Skirtingo amžiaus vaikai ir mokiniai turėjo galimybę dalyvauti su šviesos reiškiniais susijusiose ugdomosiose veiklose netradicinėse erdvėse, mokėsi spręsti įvairias mokslines problemas, atlikti tyrimus ir eksperimentus, gilino gamtamokslines, pažinimo, mokėjimo mokytis, iniciatyvumo ir kūrybingumo kompetencijas.
Organizuota 17 interaktyvių eksperimentinių veiklų gimnazijose, progimnazijoje, pradinėje mokykloje ir lopšelyje-darželyje: interaktyvių eksperimentinių veiklų ciklas „Vaivorykštės ir muilo burbulo paslaptys“, „Apie sudėtingus dalykus paprastai“, „Saulės energija“, „Pažįstama ir nepažįstama lemputė“, „Nematomas pasaulis iš arti“, „Ateities technologijos“, „Stebuklingas spalvų pasaulis. Daiktų ir dažų spalvos“, „Žvilgsnis į dangų“, „Veidrodžio magija“, „Šviesolaidžiai“, „Netikėk savo akimis“, „Fotografija ir holografija“.
Baigiamojoje respublikinėje mokinių ir mokytojų tiriamųjų, taikomųjų bei kūrybinių darbų konferencijoje buvo pristatyti 24 pranešimai įvairiomis gamtos, meno, literatūros dorinio ugdymo temomis: „Skirtingų spalvų įtaka augalo vegetacijai“, „Šviesos semantika literatūroje“, „Šviesos poveikis terapijoje“, „Šviesos simbolika Šventajame Rašte“, „Piešimas šviesa naudojant arduino“. Pristatyti šeši stendiniai pranešimai: ciklas „Šviesa linija“, „Šviesa šiluma“, „Šviesa violetinis vakaras“, „Šviesa fotografijoje“, „Monochromija. Juoda-Balta. Spalvos ir veido fiesta“, „Belaidis elektros srovės perdavimas (maketas)“, „Eko šviestuvai“.
Programa ugdė vaikų ir mokinių pažinimo ir gamtamokslines kompetencijas bei pasaulėvoką, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius; skatino eksperimentinę, kūrybinę veiklą, plėtojo vaikų ir mokinių ugdymo įvairovę netradiciškai supažindinant juos su šviesos reiškiniais ir šviesos technologijomis; sudarė sąlygas mokiniui atsiskleisti, išbandyti save naudojant šviesos technologijas, skatino Šiaulių miesto švietimo įstaigų bendradarbiavimą.
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos ugdymo skyriaus vedėja Daiva Rindzevičienė