Žurnalistikos mokė žinomi laidų vedėjai
2020-03-04

Jaunųjų žurnalistų akademijos lektorius žurnalistas A. Tapinas atskleidė visą tiesą apie savo profesiją. Rita Miliūtė akcentavo surinktos medžiagos svarbą interviu laidoms ir dalijosi savo nemenka žurnalistės patirtimi.

Vasario 1 dieną Vilniuje startavo Jaunųjų žurnalistų akademija – „Laisvės TV“ organizuojami ir iki balandžio mėnesio vykstantys mokymai, kuriuose dalyvauti buvo atrinkta 20 moksleivių iš visos Lietuvos. Tarp jų – ir Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos mokinė, žurnalistų klubo „Tebūnie šviesa“ redaktorė Vaida Račkauskaitė. Mokymuose moksleiviai turi galimybę ne tik klausytis žymių Lietuvos žurnalistų paskaitų, išgirsti naudingą, įdomią informaciją iš pirmų lūpų apie  žurnalisto profesija, bet ir išbandyti savo jėgas praktiškai.

Ką reiškia dirbti žurnalistu?

Pirmą paskaitą mums vedė žurnalistas, laidų vedėjas, „Laisvės TV“ įkūrėjas Andrius Tapinas. Paskaita buvo skirta susipažinti su žurnalistikos pagrindais. Tai įvadas į tai, kas mokymų dalyvių, būsimųjų žurnalistų, laukia vėliau. Pasak A. Tapino, žurnalistas – universali asmenybė. „Juk negali kalbinti politologo apie Lietuvos ir Lenkijos santykius ir nežinoti, kas yra Lenkijos prezidentas. Žurnalistas turi gebėti ir rašyti, ir kalbėti, ir filmuoti, ir montuoti, ir šokti, ir dainuoti,“- juoko forma, bet rimtai kalbėjo Andrius Tapinas. Laidų vedėjas negailėjo patarimų, atskleidė tamsiąsias žurnalistinio darbo puses. Mokymų dalyviams tai buvo postūmis pamąstyti ir įsitikinti, ar tikrai nori savo ateitį sieti su šia profesija.

Pagrindinis žurnalisto įrankis

Du šeštadieniai žurnalistų akademijoje praėjo su kita Lietuvos žurnaliste, laidų vedėja Rita Miliūte. Ji kalbėjo apie pasiruošimo laidoms svarbą. Žurnalistė teigė, kad prieš kiekvieną pokalbį reikia padaryti namų darbus: išsigryninti, ką nori sužinoti, kokia tema bus diskutuojama, kas bus pašnekovas, suplanuoti interviu laiką, vietą bei trukmę. „Informacija yra žurnalisto ginklas. Surinktos medžiagos bei įrodymų pagalba iš pašnekovo galima ištraukti tai, ką būtina žinoti klausytojų auditorijai“, – teigė Rita Miliūtė. Ji mus supažindino ir su žurnalisto etika, kurios kiekvienas, norintis dirbti šį darbą, privalo laikytis.

Nuo vertingos teorijos iki linksmos praktikos

„Laisvės TV“ Jaunųjų žurnalistų akademija – puiki galimybė pasimatuoti žurnalisto profesiją Lietuvos moksleiviams.

Naujienų agentūros AP korespondentas Lietuvoje, „Laisvės TV“ laidų vedėjas, buvęs portalų 15min.lt ir lrytas.lt vyriausias redaktorius Liudas Dapkus kalbėjo apie faktus, tiesą ir melą informacijos šaltiniuose, aiškino, kaip atskirti manipuliacijas, klastotes nuo tikrų žinių ir tinkamai informuoti savo auditoriją. Sužinojome, jog yra įrankių – programų, kuriuos naudoja žurnalistai, kad patikrintų faktus ir pateiktų tikslią bei neiškreiptą informaciją visuomenei. O Liudo Dapkaus kolega, ilgametis Reuters TV žurnalistas, Vilniaus Universiteto Komunikacijos fakulteto dėstytojas Eugenijus Kryžanovskis ne tik pasakojo apie interviu techniką, bet ir įtraukė mus į savo paskaitą pravesdamas keletą žaidimų, užduodamas įvairių klausimų, pavyzdžiui, ką mes darytumėme, jeigu reiktų paimti interviu iš žmogaus, kuris nerodo iniciatyvos kalbėti, vengia žurnalistų. Tai leido praktiškai įsigilinti į temą, pasijausti žurnalisto kailyje.

Nors įvyko tik keli užsiėmimai, po kiekvieno išėjome praturtėję žiniomis, klausimais, apmąstymais bei įspūdžiais. O vėliau laukia dar įdomesnė – praktinė – dalis: reportažų kūrimas.

Vaida RAČKAUSKAITĖ,
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos žurnalistų klubo „Tebūnie šviesa“ redaktorė

 

  • P
  • A
  • T
  • K
  • Pen
  • Š
  • S
Pirmadienio pamokų laikas
Pradžia Pabaiga
1 08:30 09:15
2 09:25 10:10
3 10:20 11:05
4 11:25 12:10
5 12:30 13:15
13:20 13:50
6 13:55 14:40
7 14:50 15:35
8 15:40 16:25
9 16:30 17:15
Kitų dienų pamokų laikas