VII respublikinė nuotolinė 8-12 klasių mokinių ir mokytojų konferencija „Žmogus ir gamta“
2021-12-16

« 6 »

 

Olegą Truchaną – garsų lietuvių kilmės keliautoją, fotografą, gamtosaugininką nuo pat pirmų gyvenimo dienų pavergė gamta, jos grožis bei unikalumas. Gimęs ir gyvenęs Šiauliuose, juose keliautojas pirmą kartą susipažino ir su fotografija. 1941 m. O.Truchanas baigė Šiaulių berniukų gimnaziją (dabar – Juliaus Janonio gimnazija), šiame mieste susidomėjo buriavimu, vėliau kartu su šeima dėl sovietų okupacijos pasitraukė į Vokietiją, o galiausiai emigravo į Australiją, kurioje ir liko iki gyvenimo pabaigos.

„Žmogus ir gamta – neatskiriama visuma,“ – tai Olego Truchano žodžiai, kurie turbūt puikiausiai atspindi jo asmenybę ir atsidavimą natūraliajam pasauliui.

Būtent tais pačiais keliautojo žodžiais buvo pavadinta respublikinė nuotolinė konferencija, vykusi gruodžio 9 d. Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje ir skirta Olegui Truchanui atminti.

J.Janonio gimnazijos direktorius Rimas Budraitis konferencijos atidaryme pasidžiaugė, kad Šiauliams pavyksta puoselėti O.Truchano atminimą: mieste tiesiama jo vardo gatvė, gimnazijoje veikia jo vardo geografijos kabinetas. Ugdymo skyriaus vedėja Milda Sinickienė džiaugėsi, kad nuotolinis konferencijos formatas turi ir savų privalumų – sulaukta dalyvių ir klausytojų iš įvairių Lietuvos savivaldybių ir pirmą kartą konferencijoje dalyvavo net 23 mokyklų atstovai!

Konferencijoje buvo pristatyti devyni išsamūs ir labai skirtingi, įdomūs pranešimai. Žinoma, visus juos vienijęs aspektas – gamta. Konferencijos klausytojai turėjo progą išgirsti pačių įvairiausių temų – nuo gamtos aspektų Lietuvos saugomose teritorijose iki gamtos ir žmogaus sąšaukos Ispanijos CAMINO kelyje.

Mokytojų susidomėjimo sulaukė Vilniaus licėjaus geografijos mokytojų L.Vasilevičienės „Lietuvos „aukštojai“ ir Jolitos Milaknienės „Saugomų teritorijų gamtinė ir kultūrinė aplinka – erdvė kompetencijų ugdymui“. Netradiciniai, geografinių informacinių sistemų pagrindu kurti pranešimai iš Joniškio „Aušros“ gimnazijos nukėlė į pasaulio tolimiausius kraštus „Pasaulinė GIS diena su Radio Garden“ (Enrika Griciūtė ir Ugnė Martinaitytė) bei „Pasaulio smėlio atlasas“ (mokytoja Giedrė Motiejuitė). Jaunųjų aštuntokų parengti pranešimai stebino tematikos gyliu: „Sinantropiniai paukščiai“ (Emilija Baltutytė ir Domantė Ščiukaitė), „Kodėl Baltijos žuvys vis retesnės ant mūsų stalo?“ (Rokas Andriušis ir Martynas Skiutė). Daug įdomių įžvalgų savo pranešime „Žolinio augalo, kelių priežiūros druska užterštame vandenyje, augimo tyrimas“ pateikė Gabija Poškevičiūtė ir Rugilė Kančiauskytė. Tikybos mokytoja Danutė Kratukienė pateikė emocinių įžvalgų, gamtos skirtumų ir panašumų keliaujant piligrimų maršrutais CAMINO keliu Ispanijoje ir Lietuvoje.

„Aš labai džiaugiuosi visais pranešimais. Jie buvo naudingi, be galo vaizdūs ir praktiški. Visi pranešėjai labai nuoširdžiai gilinosi į savo pasirinktas temas, jų iškalba sudomino ir nepaliko abejingo nė vieno,“ – džiaugėsi konferencijos apibendrinime J.Janonio gimnazijos Neformaliojo švietimo ir pagalbos skyriaus vedėja Daiva Gedminienė.

Visą gyvenimą paskyręs gamtai, keliautojas joje pasilieka amžinai…

Netikėta Olego Truchano žūtis Tasmanijoje, 1972 metų sausio 6 dieną, tyrinėjant Gordono upę sukrėtė ne tik jo šeimos narius, bet ir visus jį pažinojusius žmones. Pasaulis neteko didžiausio gamtos draugo, kurio atminimas liko gyvas įvairiausiuose pasaulio kampeliuose – nuo Tasmanijoje pastatyto paminklo iki mūsų širdies.

Renginių „Žmogus ir gamta“ organizatorių vardu, dėkojame visiems geografijos ir gamtos mokslų mokytojams, kurie paskatino dalyvauti  ir ruošė savo mokinius, padėjo jiems parengti  įdomius, įtraukiančius pranešimus.

Gitana Kazimieraitienė

Lietuvos geografijos mokytojų asociacijos narė,

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos geografijos mokytoja

Konferencijoje „Žmogus ir gamta“ dalyvavusios mokyklos:

Alytaus Piliakalnio progimnazija

Alytaus Putinų gimnazija

Alytaus r. Daugų Vlado Mirono gimnazija

Joniškio „Aušros“ gimnazija

Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjus

Klaipėdos jūrinio sektoriaus darbuotojų rengimo centras

Prienų „Žiburio“ gimnazija

Šiaulių Didždvario gimnazija

Šiaulių Gytarių progimnazija

Šiaulių Jovaro progimnazija

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija

Šiaulių „Juventos“ progimnazija

Šiaulių „Romuvos“ progimnazija

Šiaulių „Santarvės“ gimnazija

Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazija

Šilutės r. Usėnų pagrindinė mokykla

Tauragės „Šaltinio“ progimnazija

Ukmergės Antano Smetonos gimnazija

Ukmergės „Šilo“ progimnazija

Utenos Adolfo Šapokos gimnazija

VGTU inžinerijos licėjus

Vilniaus licėjus

Vilniaus r. Šumsko pagrindinė mokykla

Konferencijai „Žmogus ir gamta“ mokinius ruošę mokytojai ir pranešimus parengę mokytojai:

Irma Bartkevičienė

Gitana Kazimieraitienė

Danutė Kratukienė

Jolita Milaknienė

Giedrė Motiejuitė

Virginija Savickaitė

Rima Valčiukienė

Linoreta Vasilevičienė

Laima Zonienė

  • P
  • A
  • T
  • K
  • Pen
  • Š
  • S
Pirmadienio pamokų laikas
Pradžia Pabaiga
1 08:30 09:15
2 09:25 10:10
3 10:20 11:05
4 11:25 12:10
5 12:30 13:15
13:20 13:50
6 13:55 14:40
7 14:50 15:35
8 15:40 16:25
9 16:30 17:15
Kitų dienų pamokų laikas