Tarptautinis atsparumo projektas „United We Stand“
2023-10-06
Š.m. vasario – spalio mėnesiais asociacija „Karjeros kodas“ kartu su partneriais Vokietijos ambasada Lietuvoje vykdė tarptautinį atsparumo projektą „United We Stand“, kuriame dalyvavo 80 mokinių ir mokytojų iš Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos, Dainų ir „Juventos“ progimnazijų, Šiaulių sporto gimnazijos, Ukrainiečių integracijos centro „Malva“, asociacijos „Plungės skautai“, Ukrainos jaunimo organizacijos „Plast-National Scout organisation“ bei jungtinė skautų komanda iš Kauno ir Klaipėdos.
Projekto tikslas – stiprinti 14 – 18 metų mokinių pilietinę savimonę, atsparumą bei tarpkultūrinę kompetenciją skatinant juos būti atsakingais ir sąmoningais savo bendruomenės nariais, savo šalies bei globaliais piliečiais. Projekto metu jaunuoliai mokėsi jausti savo unikalumą ir stiprybę, nebijoti reikšti savo nuomonę, daryti sprendimus. Projektu siekta suteikti galimybę kenčiančios nuo karo šalies jaunimui prisijungti prie Europos Sąjungos jaunimo judėjimo, supažindinti ir keistis demokratijos, žmogaus teisių, pilietiškumo ir savanorystės pavyzdžiais, užmegzti bendradarbiavimo ryšius ne tik regione (Lietuvoje), bet ir tarptautiniu mastu.
Projektas buvo įgyvendinamas keliais etapais: kovo – gegužės mėnesiais organizuoti nuotoliniai susitikimai su projekto dalyviais, vyko susipažinimo veiklos, gegužės – rugpjūčio mėnesiais organizuoti 3 mentorių mokymai, kurių metu Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos abiturientai, dalyvavę 2021 metais vykusiame taip pat Vokietijos ambasados Lietuvoje remtame regioniniame atsparumo projekte „Each Voice Matters“, dabar jau patyrę projekto mentoriai, diskutavo augančios mąstysenos, sąmoningumo, atsparumo, pilietiškumo, savanorystės, lyderystės ir komandinio darbo temomis bei kartu su koordinatoriais Kristina Urboniene ir Sergejumi Staponkumi ruošė užduotis tarptautinei 5 dienų stovyklai.
Pats sėkmingiausias ir įsimintiniausias bei daugiausiai gerų emocijų sukėlęs projekto etapas – rugpjūčio 21-25 dienomis Plungės rajone organizuota tarptautinė atsparumo stovykla „United We Stand“. Jos metu vyko savanorystę ir pilietinį sąmoningumą skatinančios veiklos, paskaitos ir praktiniai seminarai apie demokratiją, vertybes bei dorą lyderystę. Stovyklautojai mokėsi atpažinti dezinformaciją, misinformaciją, propagandą, dalyvavo komandos formavimo užsiėmimuose, naktiniame genčių žaidime, edukacinėje – pažintinėje ekskursijoje į Šaltojo karo muziejų, Lietuvos pajūrį bei Plungės Oginskių parką, žalvario, odos, medžio ir molio dirbtuvėse. Edukacinėje stovykloje apibendrintos projekto veiklos, mokiniai iš įvairių Lietuvos mokyklų bei nevyriausybinių organizacijų, nuo karo Ukrainoje pabėgę mokiniai, besimokantys Šiaulių sporto gimnazijoje bei skautai iš įvairių Ukrainos miestų dalinosi patirtimi iš buvusių teorinių paskaitų ir praktinių mokymų bei pristatė pilietinį sąmoningumą stiprinančias veiklas savo bendruomenėse.
Mokinių grupės aktyviai dalyvavo veiklose, koordinatoriai, mentoriai ir savanoriai skatino ir stiprino projekto dalyvių sąmoningumą, pateikdami Ukrainą kaip žmogaus teisių, diskriminacijos bei lygybės propagavimo lyderę. Mokytojai ir mokiniai tobulino anglų, lietuvių, rusų ir ukrainiečių kalbų įgūdžius, kuriuos pritaikys bendraudami daugiakultūrėje ir daugiakalbėje bendruomenėje.
Paskutinysis, vainikuojantis visas projekto veiklas renginys – rugsėjo 26-ąją dieną vykusi netradicinė pamoka „Švęskime Europos kalbų dieną kartu!”, kurios vienas iš tikslų – parodyti, kaip daugelio kalbų mokėjimas ne tik atveria galimybes jaunimui įsitraukti į įvairiausias demokratines vertybes puoselėjančias veiklas, bet ir tai, jog mokėdamas kalbą, pilietis tampa atsparesniu dezinformacijai, misinformacijai, propagandai. Renginys vyko Šiaulių „Juventos“ progimnazijoje, jame dalyvavo 40 mokinių iš Šiaulių miesto „Juventos“ progimnazijos bei Juliaus Janonio gimnazijos.
Projekto tikslas pasiektas, jaunuoliai iš Lietuvos ir Ukrainos ne tik sustiprino pilietinį sąmoningumą, patobulino medijų ir informacinio raštingumo kompetencijas, susirado naujų draugų. Bendraminčių tinklas prasiplėtė, sustiprindamas ryšius tarp skirtingai mąstančių ir labai tolerantiškų asmenybių. Džiugu matyti susivienijusį jaunimą, nes jie – demokratinės Europos ateities garantas.
Kristina Urbonienė
Asociacijos „Karjeros kodas“ prezidentė
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos anglų k. mokytoja