Mokymai „Pirmoji pagalba. Gaivinimas“
2022-05-31

2022 m. balandžio – gegužės mėnesį J. Janonio gimnazijos II klasių mokiniams vyko pirmosios pagalbos mokymai. Mokiniai sužinojo kaip atpažinti sveikatai pavojingą būklę, įvertinti pagrindinius gyvybės požymius, mokėsi atlikti gaivinimą.

Įvykus nelaimingam atsitikimui greitosios pagalbos medikai ne visada suspėja greitai atvykti į nelaimės vietą, todėl nelaimingo atsitikimo baigtis iš esmės priklauso nuo kiekvieno iš mūsų, kuris tuo metu yra šalia nukentėjusiojo. Labai svarbios pirmosios 10 minučių, kurios gali būti lemiamos žmogaus gyvybei. Jei, ištikus staigiai mirčiai, gaivinimas pradedamas praėjus ne daugiau kaip 4 minutėms, yra didelė kvėpavimo ir širdies veiklos atkūrimo tikimybė. Po 4 minučių tikimybė labai sumažėja, prasideda smegenų pažeidimas.

Įvykus nelaimingam atsitikimui, svarbu nepasimesti, neišsigąsti, apsaugoti save, aplinkinius ir suteikti nukentėjusiajam pagalbą, kol atvyks medikai. Pirmoji pagalba – tai paprasti tikslingi veiksmai, naudojant turimas pirmosios pagalbos teikimo priemones, siekiant išsaugoti nukentėjusiojo gyvybę ar sustabdyti sveikatai žalingus veiksmus. Labai svarbi yra pirmosios pagalbos veiksmų seka. Jai atsiminti naudojama formulė P–P–P (Patikrink, Paskambink, Padėk). Svarbiausias tikslas yra išsaugoti nukentėjusiojo žmogaus gyvybę. Svarbu atpažinti pavojingą būklę, iškviesti medikus (skambinti 112), įvertinti pagrindines gyvybines funkcijas – sąmonę, kvėpavimą ir nedelsiant pradėti žmogų gaivinti (jeigu tai reikalinga).

Jei nukentėjusysis sąmoningas (atsako į mūsų klausimus, juda, reaguoja), reikia apžiūrėti ar nėra kraujavimo, žaizdų, kitų sužalojimų. Nukentėjusio žmogaus būklė bet kada gali pasikeisti, todėl labai svarbu bendrauti su nukentėjusiuoju, jį šnekinti, stebėti kvėpavimą, kol atvyks greitoji pagalba.

Jei nukentėjusysis nesąmoningas, reikia vertinti kvėpavimą – bandyti skruostu pajusti oro srovę, einančią iš nukentėjusiojo kvėpavimo takų ir stebėti krūtinės kilnojimąsi. Jeigu žmogus kvėpuoja ir neįtariama stuburo trauma, reikia jį paguldyti į stabilią šoninę padėtį ir stebėti būklę, kol atvyks medikai.

Jei nukentėjusysis prarado sąmonę ir nekvėpuoja, reikia atlaisvinti kvėpavimo takus ir pradėti gaivinti atliekant 30 krūtinės paspaudimų ir 2 įpūtimus. Jeigu pagalbą teikiantis asmuo nėra profesionalus gaivintojas ar nenori/negali daryti dirbtinio kvėpavimo, gaivinti nukentėjusįjį gali atlikdamas tik krūtinės paspaudimus.

 

Parengė Rasa Vaišvilė,

visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje,

remiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija

  • P
  • A
  • T
  • K
  • Pen
  • Š
  • S
Ketvirtadienio pamokų laikas
Pradžia Pabaiga
1 08:30 09:15
2 09:25 10:10
3 10:20 11:05
4 11:25 12:10
5 12:40 13:25
6 13:35 14:20
7 14:30 15:15
8 15:20 16:05
9 16:10 16:55
Kitų dienų pamokų laikas