Mobilumo dalyvių iš Sicilijos priėmimas.
2026-04-28
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje balandžio 27-gegužės 1d. laikotarpis buvo ypatingai šiltas ir kupinas tarptautinio šurmulio – pagal akredituotą Erasmus+ projektą Nr. 2025-1-
LT01-KA121-SCH-000313858, kurio tema „Young Voices, Shared Futures: Innovation, History and Well-Being in Europe“ gimnazijoje viešėjo 9 mokiniai ir 3 mokytojai iš saulėtosios Sicilijos,
Leonforte miesto. Visą savaitę mokyklos bendruomenė gyveno bendrystės, kultūrinių atradimų ir naujų patirčių nuotaikomis, kurios dar kartą priminė, kokią didelę vertę kuria tarptautiniai jaunimo mainai. Svečius iš Sicilijos pasitiko projekto koordinatorė Ramunė Kančiauskienė bei projekto veiklas kuruojančios mokytojos Irena Vidžiūnienė ir Violeta Eidintienė. Sveikinimo kalboje buvo akcentuota „Erasmus+“ programos svarba jaunam žmogui – galimybė ne tik pažinti kitas kultūras, bet ir ugdyti atsakomybę, savarankiškumą, bendravimo bei bendradarbiavimo įgūdžius. Taip pat pabrėžta mokytojų reikšmė kuriant aplinką, skatinančią mokinių augimą, tarpkultūrinį dialogą ir atvirumą pasauliui. Gimnazijos direktorius svečiams linkėjo prasmingų patirčių, naujų atradimų ir įkvepiančios savaitės. Jaukią atmosferą papildė gimnazisto Kajaus Korsako atliekama muzika, o netrukus gimnazijos erdves užpildė itališkas šurmulys, nuoširdus bendravimas ir naujos pažintys.
Pirmąją dieną svečiai susipažino su Juliaus Janonio gimnazija, jos istorija ir kasdieniu gyvenimu. Tarptautinėse grupėse mokiniai rengė pristatymus projekto tema „Young Voices, Shared
Futures: Innovation, History and Well-Being in Europe“, diskutavo apie jaunimo vaidmenį kuriant Europos ateitį, dalijosi idėjomis bei patirtimis. Vėliau dalyviai gilinosi į baltų istoriją ir dalyvavo
orientaciniame žaidime po Šiaulius. Nors oras buvo žvarbokas, šiltos emocijos ir bendrystė lydėjo visos dienos veiklas. Vakare visi susibūrė į kultūrinę vakaronę, kurioje skambėjo lietuviškos dainos, netrūko šokių, tradicijų pristatymų ir nuoširdaus domėjimosi vieni kitų kultūra. Antroji projekto diena buvo skirta istorijai, vertybėms ir kultūriniam paveldui pažinti. Interaktyvių veiklų metu mokiniai diskutavo apie tai, kaip šiandienos pasirinkimai ir puoselėjamos vertybės formuoja Europos ateitį. Vėliau projekto dalyviai lankėsi Šeduvoje esančiame Štetlo muziejuje, kuriame
gilinosi į Lietuvos žydų istoriją, kultūrą ir bendruomenės stiprybę sudėtingais istoriniais laikotarpiais. Ši patirtis priminė, kad praeitis yra neatsiejama dabarties ir ateities dalis, o istorijos
pažinimas ugdo toleranciją, pagarbą žmogui ir pilietinį sąmoningumą. Dieną vainikavo apsilankymas Žaliūkių malūnininko sodyboje, kur svečiai susipažino su lietuvių liaudies
tradicijomis bei patys kepė duoną pagal senovinius receptus. Ši veikla tapo simboliniu priminimu, jog kultūrinio paveldo išsaugojimas priklauso nuo jaunų žmonių gebėjimo puoselėti ir perduoti
tradicijas ateities kartoms. Trečiąją mobilumo dieną projekto dalyviai vyko į Vilnių ir Trakus.
Vilniaus katedros požemiuose mokiniai susipažino su miesto istorija,lietuvių kultūros tradicijomis ir paveldu, o vėliau vaikščiojo sostinės senamiesčio gatvėmis, grožėjosi architektūra bei Gedimino pilies bokštu. Kelionė tęsėsi Trakuose, kur svečiai aplankė pilį, domėjosi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija ir pirmą kartą ragavo tradicinius karaimų kibinus. Dienos pabaigoje visi grįžo kupini naujų žinių ir įspūdžių. Ketvirtoji projekto diena gimnazijoje vyko kūrybinės dirbtuvės ir baigiamųjų projektinių darbų pristatymai. Mokiniai reflektavo projekto metu įgytas patirtis, stiprino komandinio darbo bei viešojo kalbėjimo įgūdžius. Po veiklų dalyviai leidosi į žygį aplink Talkšos ežerą ir aplankė Salduvės piliakalnį. Aktyvus laikas gamtoje atspindėjo vieną svarbiausių projekto temų – jaunų žmonių emocinę ir fizinę gerovę. Judėjimas gryname ore, bendravimas ir buvimas gamtoje skatino gerą savijautą, stiprino tarpusavio ryšius bei priminė sveikos gyvensenos svarbą.
Paskutinę projekto dieną visi kartu vyko į Palangą. Siciliečiams didelį įspūdį paliko Baltijos jūra ir Lietuvos pajūris. Ekskursiją po miestą vedė patys gimnazijos mokiniai, pristatydami svarbiausias
Palangos vietas ir istoriją. Prie Gintaro muziejaus vyko sertifikatų įteikimo ceremonija, kupina nuoširdžių padėkų ir palinkėjimų. Vėliau dalyviai mėgavosi pasivaikščiojimu pajūriu bei paskutinėmis bendromis akimirkomis, o vakare susitiko atsisveikinimo vakarienėje, kurioje netrūko šiltų pokalbių, prisiminimų ir pažadų susitikti ateityje.
Ši „Erasmus+“ projekto savaitė Juliaus Janonio gimnazijoje tapo puikiu įrodymu, kad skirtingos kultūros, kalbos ir tradicijos ne skiria, o suartina žmones. Jaunimas iš Lietuvos ir Sicilijos ne tik
pažino vieni kitų šalį bei istoriją, bet ir užmezgė draugystes, kurios, tikimasi, išliks dar ilgai.
Tarptautiniai projektai suteikia neįkainojamą galimybę augti, mokytis vieniems iš kitų ir kartu kurti atvirą, bendradarbiaujančią Europą.
Programą finansuoja Europos Sąjunga. Pateikta nuomonė yra tik autoriaus(-ių) ir ji nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Švietimo mainų paramos fondo narių požiūrį. Nei Europos Sąjunga,
nei dotaciją teikianti institucija už tai negali būti laikoma atsakinga.
Informacinio pranešimo ir nuotraukų autorės – Šiaulių Juliaus gimnazijos mokytojos: Ramunė Kančiauskienė, Violeta Eidintienė ir Irena Vidžiūnienė












































