Kino filmo „Radviliada“ recenzija
2014-10-01

Antradienio rytą iš Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos išėjęs būrys gimnazistų patraukė kino teatro ,,Atlantic cinema“ link, kur turėjo stebėti Ramunės Rakauskaitės režisuotą istorinį filmą „Radviliada“.
Laukdami filmo mokiniai dalinosi lūkesčiais. Nuomonės išsiskyrė: kai kurie tikėjosi banalaus, iš senos spintos ištrauktos apdulkėjusios knygos tipo filmo su įžymiais, tačiau niekad negirdėtais profesoriais ir habilituotais daktarais. Kiti manė pamatysiantys chronologiškai atkurtą meninę įvykių seką, paįvairintą datomis, pavardėmis, faktais ir žemėlapiais. Tačiau išėjus iš kino teatro visi sutiko, jog nebuvo nei visiškai taip, nei kitaip.
Nustebino jau filmo pradžia – Vilniaus gatvėmis riedlente važiuojantis vaikinas labiau priminė prieš kino seansą rodomas reklamas, nei istorinę juostą. Jaunuomenė filme parodoma dar ne kartą: laisvalaikiu besidominti Radvilomis ar ant sienų piešianti praeities motyvus. Šis nors ir primityvokas bandymas patraukti dėmesį, savo epizodiškumu leidžia atsipūsti nuo istorinių faktų. „Radviliados“ fragmentiškumas atsispindi ir įvairių stilių mišinyje – stebime ir filmavimo užkulisius, prodiuserių komentarus, ir gana trumpus meninius įvykių atkūrimus, klausome įvairių užsienio ir Lietuvos istorikų pasakojimų bei matome dokumentų, laiškų, knygų ištraukas apie Radvilų giminės istoriją, nuopelnus bei turtus. Visi pastebėjome gana šiurkščią tokio tipo filmui klaidą – pristatant Mikalojų Radvilą Juodąjį neteisingai nurodyta jo mirties data, kone komiškai įrodinėjanti, jog pastarasis gyveno pusantro šimto metų. Ši fakto klaida juostai suteikia neprofesionalumo įspūdį, tačiau tai atperka gausus ir detalus praeities įvykių aprašymų rinkinys. Iš kino salės išėjome sutrikę: tai tikrų tikriausiai nebuvo tai, ką tikėjomės pamatyti istoriniame filme, bet būtent netradiciškumu ir žavėjo.
„Radviliada“ – ryškus modernistinis bandymas atskleisti jaunimo santykį su istorija, Radvilų garsumą ne vien Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje bei mūsų šalies praeities didybę. Netradicinė ir nestandartinė pamoka kine paliko įspūdį.

Greta Sabaliauskaitė, 
Juliaus Janonio gimnazijos abiturientė

  • P
  • A
  • T
  • K
  • Pen
  • Š
  • S
Penktadienio pamokų laikas
Pradžia Pabaiga
1 08:30 09:15
2 09:25 10:10
3 10:20 11:05
4 11:25 12:10
5 12:40 13:25
6 13:35 14:20
7 14:30 15:15
8 15:20 16:05
9 16:10 16:55
Kitų dienų pamokų laikas