Gimtosios kalbos konferencija – galimybė mokiniui „sužibti kartą lyg žvaigždė“
2016-03-03

 

Kovo 3 d. Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje įvyko tradicinė Respublikinė gimtosios kalbos konferencija. Jau 15-tą kartą organizuojama konferencija šiemet buvo skirta 120-osioms Juliaus Janonio gimimo metinėms. Renginys vyko gimnazijai minit 165-ąsias įkūrimo metines. Į konferenciją susirinko mokiniai ir mokytojai iš įvairių šalies mokyklų.Pirmą kartą  dalyvavo ir moksleiviai iš Profesinio rengimo centro. Iš viso perskaitytas dvidešimt vienas pranešimas. Konferencijos dalyviai įvairiais aspektais nagrinėjo literatūros tekstus, gilinosi į tautosakos, kraštotyros, etnokultūros, kalbos temas. Gimnazijos mokiniai paruošė keletą pranešimų apie Juliaus Janonio kūrybą, asmenybę, ryšius su amžininkais. Tradiciškai renginys nėra organizuojamas kaip konkursas, kur renkami nugalėtojai. Svarbiausia dalintis mintimis, diskutuoti, pristatyti idėjas, bendrauti ir mokytis vieniems iš kitų. Dalyvaudami konferencijoje mokiniai ugdosi literatūros analizės, teksto kūrimo, pateikčių, pranešimo ruošimo, pritatymo įgūdžius. Šis renginys – galimybė mokytis rašyti tiriamąjį darbą – kelti ir spręsti problemą, pateikti statistinius duomenis, naudotis archyvine medžiaga, vartoti terminus, daryti išvadas.

Konferenciją pradėjo humanitarinių mokslų daktaras, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorius Mindaugas Kvietkauskas pranešimu „Julius Janonis – literatūros maištininkas“. Jis kalbėjo apie Janonį kaip apie iki galo neatsiskleidusį, vis dar stereotipiškai suvokiamą poetą, kurį suprasti trukdo sovietmečio uždėti štampai. Mindaugas Kvietkauskas kvietė perskaityti Janonio kūrybą iš naujo, atrasti aukštuosius jo poezijos momentus – „nuostabos tekstus“, ragino atskleisti iš naujo poeto asmenybę, pamatyti kaip jauną žmogų, kuriam buvo būdinga nesitaikstyti, maištauti. Janonis turėjo aukštų idealų, buvo drąsus, siekė tobulumo, turėjo lyderio bruožų. Pranešėjas pabrėžė, kad šiandien gimnazijai „drąsu ir maištinga“ išlaikyti Janonio vardą.

Šiais metais konferencijos dalyviai išklausė ir mokytojo paruoštą pranešimą. Gimnazijos lietuvių kalbos mokytojas Rimvydas Sruogis skaitė pranešimą „Vertybės gyvenime ir literatūroje“ – kalbėjo apie tradicinių vertybių prasmę šiandien. Be to, mokiniams pateikė patarimų, kaip atidžiai skaityti programinę literatūrą, kaip remtis įvairiais kontekstais rašant rašinį.

Konferencijos darbą apibendrino Šiaulių universiteto socialinių mokslų daktarė Irena Ramaneckienė. Mokslininkė akcentavo pranešimų įvairovę, temų formuluočių originalumą, sprendžiamų problemų aktualumą, tarpdalykinę integraciją. Irena Ramaneckienė pastebėjo, kad kai kurie pranešimai prilygo studentų moksliniams darbams, džiaugėsi pranešėjų oratoriniais gabumais, taisyklinga kalba. Konferencija mokiniams leido, anot jauno poeto Juliaus Janonio, „sužibti kartą lyg žvaigždė“.

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Audronė Ganusauskienė

  • P
  • A
  • T
  • K
  • Pen
  • Š
  • S
Ketvirtadienio pamokų laikas
Pradžia Pabaiga
1 08:30 09:15
2 09:25 10:10
3 10:20 11:05
4 11:25 12:10
5 12:40 13:25
6 13:35 14:20
7 14:30 15:15
8 15:20 16:05
9 16:10 16:55
Kitų dienų pamokų laikas