Demokratijos, pilietiškumo ir krepšinio pamokos baskų krašte
2022-03-03

Vasario 21- 26 dienomis Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos Erasmus+ projekto ,,More Participatory Democracy, More Active Citizenship ‘‘dalyviai lankėsi Ispanijos Baskų krašte, kur susitiko su partneriais iš Agrupamento de Escolas Camilo Castelo Branco, Vila Nova de Famalicão (Portugalija) ir IES URBI BHI , Basauri (Ispanija). Tai jau ketvirtas partnerių susitikimas, kurio tikslas -tyrinėjant savo ir visuomenės gyvenimą, įgyti supratimą apie asmens teises ir pareigas, bendruomenės ir visuomenės struktūrą, jų tvarkymosi būdus, pagrindines valdžios institucijas, jų funkcijas, demokratijos vertybes ir principus.

Projekto veiklos (02.22d) tradiciškai prasidėjo nuo ekskursijos po mokyklą, šalių partnerių (Lietuvos, Ispanijos, Portugalijos) pristatymais, susipažinimo veiklomis bei žaidimais. Pirmosios dienos popietė buvo skirta susipažinti su Bilbao miestu: jo istorija, architektūra, muziejais.

Antroji veiklų diena prasidėjo Ispanijos, Portugalijos ir Lietuvos politinių sistemų pristatymais. Po to vyko debatai, kurių metu projekto dalyviai demonstravo gebėjimą kritiškai mąstyti, socialinių problemų sprendimo procese naudoti įgytas įvairių socialinių mokslų žinias. Po to mūsų laukė kelionė į Vitoriją-Gasteisą, Baskijos regiono sostinę ir Alavos provincijos centrą. Aplankėme Baskų parlamentą, katedrą, miesto aikštę, Baskijos universitetą. Projekto dalyvių, o ypač lietuvių, laukė siurprizas- susitikimas su Vitorijos „Baskonia“krepšinio klubo žaidėju, janoniečiu – Roku Giedraičiu. Rokas papasakojo apie savo karjeros kelią, pasidalijo mokyklinių metų prisiminimais, gimnazijai padovanojo savo krepšinio klubo marškinėlius, nusifotografavo su projekto dalyviais. Mokiniai ir mokytojai buvo sužavėti ,, Baskonijos“ klubo atstovų sudaryta galimybe apsilankyti Fernando Buesos arenoje ir suorganizuotu susitikimu su Roku.

Trečioji projekto veiklų diena prasidėjo veiklomis, kurios ugdė gebėjimus suprasti žiniasklaidos daromą įtaką visuomeniniams ir politiniams procesams ir mokėjimą kritiškai vertinti informacijos šaltinius. Veiklų metu sužinojome ir apie prasidėjusią Rusijos invaziją į Ukrainą. Ši žinia privertė susimąstyti ir vertybėmis pagrįsti savo elgesį. Tai virto Ukrainos palaikymo akcija- projekto dalyviai sustojo ratu, susikibo rankomis, išreikšdami vienybę su ukrainiečiu tauta. Po to vykome į Gernikos miestą, kurį 1937 m. balandžio 26 d., Ispanijos pilietinio karo metu, jungtinės vokiečių ir italų aviacijos pajėgos subombardavo. Šio įvykio tema dailininkas Pablas Pikasas nutapė savo žymųjį paveikslą „Gernika, Aplankėme mieste Taikos muziejų, slėptuves, Sandraugų rūmus, Gernikos ąžuolą. Dieną baigėme viešnage Bermeo miestelyje.

Ketvirtoji veiklų diena buvo skirta ugdyti supratimą, jog daugelį problemų gali ir turi padėti spręsti aktyvi visuomenė, kurios kertinė ašis yra veiklus pilietis. Mokiniai dalijosi savo patirtimis mokinių savivaldos veiklose. Vėliau turėjome susitikimą su portugale, kuri šiuo metu dirba Bilbao miesto simfoniniame orkestre. Klausėmės jos karjeros įžvalgų ir atliekamos muzikos. Diena baigėsi projektinių veiklų įsivertinimu ir sertifikatų įteikimu.

Savaitės bėgyje netrūko tiek edukacinių, tiek kultūrinių veiklų. Mokiniai, gyvendami baskų šeimose, turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su baskų gyvenimo būdu, kulinariniu paveldu. Jie pastebėjo, kad visi pietūs ir vakarienė susideda iš trijų dalių: primo plato, segundo plato ir postres (desertas). Vakarienės šiame krašte prasideda vėlai, dažniausiai devintą ar dešimtą vakare. Baskai – labai draugiška tauta.

Trumpa kelionė baigėsi, bet patirti įspūdžiai ir įgytos patirtys išliks ilgam.

      

Justina Galvičiūtė (IVe)ir Miglė Sudeikytė(IVa)

  • P
  • A
  • T
  • K
  • Pen
  • Š
  • S
Pirmadienio pamokų laikas
Pradžia Pabaiga
1 08:30 09:15
2 09:25 10:10
3 10:20 11:05
4 11:25 12:10
5 12:30 13:15
13:20 13:50
6 13:55 14:40
7 14:50 15:35
8 15:40 16:25
9 16:30 17:15
Kitų dienų pamokų laikas