Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje  vyko renginiai, skirti keliautojui, fotografui ir gamtosaugininkui Olegui Truchanui
2023-09-22

Rugsėjo mėnesio 18-22 dienomis Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija sukvietė akademinę bendruomenę į renginius, skirtus šviesaus atminimo Australijos lietuviui, keliautojui ir gamtosaugininkui, buvusiam janoniečiui Olegui Truchanui (1923–1972) atminti. Šiais metais minime 100-ąjį O. Truchano gimtadienį. O.Truchanas buvo pripažintas Australijos garbės gamtosaugininku ir gamtos grožio puoselėtoju. Jis darė viską, kad australai susirūpintų savo šalies gamtos likimu.

Savaitės renginiai prasidėjo atviromis pažintinėmis geografijos pamokomis, skirtomis I gimnazijos klasių  mokiniams. Geografijos mokytoja Gitana Kazimieraitienė supažindino su O. Truchano jaunystės metais praleistais Šiauliuose, pasakojo jo gyvenimo emigracijoje Australijoje ir Tasmanijoje subtilybes, pristatė vardinio geografijos kabineto edukacines aplinkas. Smagu, kad I KTU klasės mokinė Augustė Dijokaitė, po geografijos pamokos apie O.Truchaną,  atsinešė į mokyklą naujai išleistą J.Nekrašiaus knygą „Šiaulių buriuotojai ir vandens sportas“, kurioje išsamiai aprašytas O.Truchano aistra buriavimui.

Gimnazistų edukacinis projektas – protų kovos, taip pat buvo skirtos O.Truchano gyvenimo, veiklos įprasminimui. Janoniečiai su dideliu entuziazmu dalyvavo protų kovose ir atsakinėjo į klubo „Žemės draugai“ užduodamus klausimus. Sveikiname rinktinę III-IV klasių komandą „Vidutiniai Genijai“, kurie pademonstravo savo žinias ir iškovojo pirmąją vietą – komandos sudėtyje žaidė: Martynas Bukis (IV a), Aistis Šukys (IV a),  Dovydas Labanauskas (IV c), Deivis Kungys (III c) ir Matas Povilaitis (III c).

Pagrindinę šventės dieną, penktadienį, gimnazijoje vyko „Aušros“ muziejaus parengtos parodos  „Olegas Truchanas – šiaulietis, tapęs Australijos legenda“ atidarymas ir ąžuolo, skirto O. Truchano 100-osioms gimimo metinėms, sodinimas gimnazijos kieme. Parodos pristatyme dalyvavo ir kalbėjo buvęs gimnazistas, kultūrologas Jonas Nekrašius, kuris dalyvavo ekspedicijoje Tasmanijoje ir turi labai daug žinių, informacijos apie O. Truchaną. Didžioji dalis informacijos parodoje yra panaudota iš jo asmeninio archyvo.  Gimnazijos direktorius Saulius Vaivada, pasveikinęs visus šia ypatinga proga, kvietė domėtis gimnazijos istorija, žmonėmis, kurie čia mokėsi ir  pakvietė gimnazistus dalyvauti tarptautinėje konferencijoje ir fotografijos konkurse „Žmogus ir gamta“ lapkričio 16 dieną.  Graži ir prasminga  šventės akimirka  – ąžuolo sodinimas gimnazijos kieme.  Gimnazistai buvo ne tik stebėtojai, bet ir  turėjo galimybę savo rankomis pasodinti istorinį medį, ir taip tapti gimnazijos istorijos kūrėjais.

Gitana Kazimieraitienė,
Geografijos mokytoja, klubo „Žemės draugai“ vadovė
Rita Margevičienė,
Etikos mokytoja, gimnazijos  muziejaus vadovė

  • P
  • A
  • T
  • K
  • Pen
  • Š
  • S
Pirmadienio pamokų laikas
Pradžia Pabaiga
1 08:30 09:15
2 09:25 10:10
3 10:20 11:05
4 11:25 12:10
5 12:30 13:15
13:20 13:50
6 13:55 14:40
7 14:50 15:35
8 15:40 16:25
9 16:30 17:15
Kitų dienų pamokų laikas