Buvę abiturientai sugrįžo į savo mokyklą
2020-02-01
Šeštadienį, vasario 1 dieną, Šiaulių Juliaus Janonio gimnaziją aplankė gausybė buvusių abiturientų. Kai kurie ją baigė net prieš 50 metų. Diena prasidėjo 10 valandą ryto, sporto salėje, kurioje buvę mokiniai turėjo galimybę šiek tiek pasportuoti – susibūrę į komandas žaidė krepšinį, futbolą, tinklinį.
Susitikimų nepraleidžia
Valgykloje sutikti Kipras ir Linas, priklausę 164 laidai, sakė visuomet smagiai grįžtantys į savo gimnaziją. Ir nors mokyklos išorė pasikeitė, tačiau dvasia išliko tokia pat jauki. Valstijose studijavęs Kipras ten išmoko prisitaikyti prie įvairiausių gyvenimo situacijų ir susikurti gyvenimą nuo nulio, o Linui mokymosi metais teko prisiliesti prie gimnazijos laikraščio „Tebūnie šviesa“ maketavimo darbų. Pašnekovai, per 23 metus susitikimą praleidę vos keletą kartų, negalėjo įvardyti įspūdingiausio prisiminimo iš praeities. „Visko tiek daug: nuostabūs mokytojai, draugai, atmosfera. Būtų sunku išskirti,“ – teigė. 146 laida buvo pirmieji Mokinių seimo bei gimnazijos laikraščio įkūrėjai. Jų mokymosi metu atsirado teatras, išgarsėjo gimnazijos šokių būrelis.
Ieškojo seno gimnazijos laikraščio
Dabar Vilniuje gyvenantis Martynas Ničajus gimnaziją į susitikimą atvyko turėdamas rimtą tikslą – surasti pirmąjį „Tebūnie šviesa“ numerį ir parvežti jo kopiją savo vaikams. Prie laikraščio kūrimo prisidėjęs Martynas prisiminė, kiek daug klaidų turėjo pirmasis redakcijos darbas, tačiau tai nesumenkino noro atgaivinti prisiminimus iš jaunystės. Prie pirmojo numerio paieškos prisidėjo ir profesijos patarėja Sigita Stonkienė bei etikos mokytoja Rita Margevičienė. Laikraštukas buvo rastas gimnazijos muziejuje, o jo kopija išvyko į sostinę.
Mokykliniai metai – kaip pro padidinamąjį stiklą
118 laidoje mokęsis Rifas pirmuosius 10 metų po baigimo kasmet atvykdavo į susitikimą, atvažiuodavo net iš armijos. Gimnazija, Rifo ir jo klasiokų akimis, neįtikėtinai pasikeitė – dvigubai išaugo. Pasikeitė kabinetų, aktų bei sporto salių išplanavimas. Jų mokymosi metu jau buvo planuojamos priestato statybos, tačiau pradėtos daug vėliau. Buvę abiturientai vis dar pamena savo mėgstamus mokytojus, tuometines mokyklos taisykles, būrelius. Vienas garsiausių būrelių buvo pučiamųjų orkestras, respublikiniame konkurse laimėjęs II vietą. Taip pat tuo metu gimnazijoje kūrėsi estradiniai ansambliai, kurie labai išpopuliarėjo. Juliaus Janonio gimnazija, svečių žodžiais, visuomet buvo labai stipri muzikinė mokykla. Vasaros pradžioje buvo galimybė atlikti įvairių profesijų praktikas, kuriose tuometiniai mokiniai noriai dalyvaudavo. Labiausiai viliojo saldainių fabrikas „Rūta“, mat vaikai galėjo paragauti nemokamo gazuoto vandens ir prisikimšti pilnas kišenes saldainių. 118 laidos abiturientai buvo itin sportiški – daug bėgiojo, žaidė ledo ritulį, futbolą, krepšinį. Planuoja ir ateityje lankytis klasių susitikimuose, nes tai jiems sukelia daugybę neįkainojamų prisiminimų.
Ekrane atgijo pučiamųjų orkestras
Renginys tęsėsi aktų salėje koncertu, kurį pradėjo gimnazijos liaudies šokių kolektyvas „Liuoksinis“. Įvairių laidų atstovai vienas po kito stojosi ir dalijosi prisiminimais. Direktorius Rimas Budraitis džiaugėsi visais abiturientais ir linkėjo niekada nepamiršti savo gimnazijos. Susirinkusiems buvo pristatytas trumpas filmas apie gimnazijos pučiamųjų orkestrą, sukurtas Rimanto Roko Jonaičio. Jame panaudoti 1957 metų archyviniai kadrai iš orkestro kasdienybės.
Maloniai lauksime svečių ir kitais metais!
Dominyka SUTKUTĖ,
žurnalistų klubo „Tebūnie Šviesa“ narė.