Trečiasis projekto  „Tolerancija – mūsų bendra kalba“ susitikimas Turkijoje
2018-11-13

« 30 »

Stambulas – Turkijos širdis, kur susilieja kultūros, kalbos, prieskonių ir keptų kaštonų aromatai, kur vaikščiodamas siaurose gatvelėse pasijunti lyg rytietiškoje pasakoje. Tokį Stambulą išvydome ir mes, projekto „TOLERANCIJA – MŪSŲ BENDRA KALBA“ grupė – gimnazijos mokytojos Rasa Šimkevičienė ir Vilija Šlivinskaitė kartu su gimnazistais, Luku Sipavičiumi, Karile Norvilaite, Karolina Jonuškaite, Migle Jankevičiūte ir Andriumi Mazrimu.

Tai buvo jau trečiasis mobilumo vizitas, šį kartą partnerių mokykloje  Era College (ERA KOLEJLERI) pagal tarptautinį Erasmus+ projektą „TOLERANCIJA – MŪSŲ BENDRA KALBA“. Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai, Erasmus+ programos lėšomis, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.

ERA KOLEJLERI – tai privati mokykla, kurią sudaro 11 padalinių, juose dirba apie 600 mokytojų ir mokosi apie 6000 mokinių. Projekto dalyviai apsilankė Çamlıca padalinyje, kuriame mokosi 700 mokinių, čia jie įgyja pradinį ir vidurinį išsilavinimą. Mokykla stebina savo  moderniais kabinetais, laboratorijomis, jaukia tiek vidaus, tiek ir visos teritorijos  aplinka.

Pirmoji projekto diena prasidėjo atidarymo ceremonija, kurioje visus dalyvius pasveikino mokyklos direktorius Ismail Hakki Opan, bei projekto koordinatorius Stambule Abdullah Agah  Öncül. Dalyvių grupės buvo iškilmingai sutiktos grojant kiekvienos šalies himnui. Po atidarymo mokinius pasitiko kūno kultūros mokytojai „Tolerancijos festivalyje“, kuriame visi žaismingai judėjo zumbos ritmu, atliko įvairias užduotis ir linksmai praleido laiką. Vaikams besilinksminant, mokytojai dalyvavo keramikos dirbtuvėlėje. Pasibaigus festivaliui, apsilankėme Cerebrinio paralyžiaus fonde (The Cerebral Palsy Foundation), kur buvome supažindinti su fondo veikla, darbuotojais, pedagogais ir jų darbo principais. Taip pat turėjome galimybę apsilankyti klasėse, kuriose mokosi šį sutrikimą turintys vaikai bei kartu atlikti bendrą užduotį – nupiešti savo dabartinę emociją. Grįžę į mokyklą mokiniai turėjo trumpą ekskursiją po ERA College, o dienos pabaigoje keliavo į namus su savo naujaisiais draugais.

Antroji vizito diena prasidėjo nuo trijų dienų turo, kurio metu aplankėme  žinomiausias Stambulo vietas. Anksti ryte pirmiausia kilome į Çamlıca kalną. Šis kalnas yra 268m virš jūros lygio ir nuo jo atsiveria nuostabus Bosforo sąsiaurio vaizdas. Vėliau visi vykome į patį miesto centrą ir aplankėme žinomiausią gatvę Turkijoje – Istiklal, kurios ilgis siekia net du kilometrus. Taip pat aplankėme Taksim aikštę, turėjome galimybę iš arčiau apžiūrėti 67 metrų aukščio Galata bokštą, kuris yra laikomas vienu iš seniausių bokštų pasaulyje. Turbūt pats įspūdingiausias tą dieną aplankytas objektas – Kariye muziejus. Tai IV a. pastatyta stačiatikių bažnyčia, kuri XVI a. buvo paversta mečete, o 1948 m. buvo atidaryta kaip muziejus. Vėliau lankėmės  „Panorama 1453“ istorijos muziejuje, kuriame galima pamatyti, kaip atrodė Stambulas, kai sultonas Fatihas Mehmetas jį užkariavo. Šio muziejaus įrengimui buvo išleista apie 5 mln. JAV dolerių. Po tokios turiningos dienos mokiniai keliavo į savo naujas šeimas, o mokytojai grįžo į viešbutį.

Trečiąją dieną toliau tęsėsi pažintinis turas po Stambulą. Pirmiausia apsilankėme katalikiškoje bažnyčioje (jų musulmoniškame Stambule išties nėra daug), joje norintys uždegė po žvakutę, apžiūrėjome bažnyčios architektūrą. Po šio objekto leidomės į turą laivu po Bosforo sąsiaurį. Plaukdami grožėjomės puikia miesto panorama ir garsiaisiais Stambulo tiltais, jungiančiais Europos ir Azijos dalis. Po pasiplaukiojimo, keltuvais kilome į Pierre Loti kalvą, nuo kurios atsivėrė kvapą gniaužiantys miesto vaizdai: uostas, daugybė mečečių.

Ketvirtoji diena taip pat  buvo kupina įspūdžių. Ekskursiją po Stambulo miestą pradėjome nuo pasivaikčiojimo nuostabaus grožio istorinėmis gatvelėmis, sultono Ahmeto aikštės. Taip pat aplankėmė Hagia Sophia muziejų, Topkapi rūmus. Sustojome pailsėti ir papietauti Buhara restorane, kuriame mokiniai valgė tradicinių turkiškų patiekalų. Pasistiprinę aplankėme nuostabaus grožio mečetes, kuriose merginos turėjo dėvėti galvos apdangalus, specialius sijonus, dengiančius kojas. Į mečetes įeiti buvo galima tik be batų. Apsilankėmė ir didžiausiuose Stambulo turguose Grand Bazaar ir Bookseller’s Bazaar, kuriuose vėliau galėjome nupirkti draugams ir artimiesiems turkiškų lauktuvių. Po visos dienos pėsčiomis, grįžome į mokyklą, kurioje mūsų laukė tėvai, ir vakarą mokiniai praleido su savo šeimomis.

Penktadienio rytą atvykome į mokyklą jau kiek liūdnesni, nes supratome, kad tai paskutinioji projekto diena. Visi susirinkome kompiuterių klasėje, kurioje kiekvienas ruošėme pristatymus apie įdomiausius savo gimtosios šalies faktus. Kai pristatymai buvo paruošti, pasistiprinę ir pailsėję keliavome į mokyklos konferencijų salę, kurioje mokiniai klausėsi informacijos apie įdomiausius kiekvienos šalies patiekalus, šventes, sporto komandas, šokius, drabužius. Po pristatymų vyko vizito uždarymo ceremonija, buvo išdalintos padėkos už dalyvavimą. Po šios veiklos, kartu su savo draugais, mokiniai dalyvavo įvairiausiose pamokose: anglų, turkų kalbos, dailės, muzikos, keramikos, sporto. Pamokoms pasibaigus, susitikome su savo šeimų nariais ir smagiai leidome paskutinį vakarą kartu. Sunkiausia šio mainų projekto dalis buvo atsisveikinimas – buvo ir ašarų, ir pasižadėjimų atvykti dar kartą. Patirtis buvo neįkainojama, o įspūdžiai vis dar nepasimiršta!

Bendravimas su kolegomis iš Turkijos, mokiniais ir jų šeimomis  buvo labai šiltas, draugiškas ir malonus. Mokiniams didžiulį įspūdį paliko juos priimančių šeimų svetingumas.

Vizitas buvo ypač naudingas ir pilnas neįkainojamų galimybių: tiek mokiniams, tiek ir mokytojams galimybė pažinti kitos šalies istoriją, kultūrą ir tradicijas, paragauti tradicinio maisto, mokiniams tobulinti ne tik anglų kalbos įgūdžius, bet ir galimybė prisitaikyti naujoje aplinkoje, svetimose šeimose, bendradarbiauti su bendraamžiais, ugdytis toleranciją, mokytojams pasisemti profesinės patirties.

Įspūdžiais dalinosi Rasa Šimkevičienė, Vilija Šlivinskaitė, Lukas Sipavičius, Karilė Norvilaitė, Karolina Jonuškaitė, Miglė Jankevičiūtė,  Andrius Mazrimas

  • P
  • A
  • T
  • K
  • Pen
  • Š
  • S
Pirmadienio pamokų laikas
Pradžia Pabaiga
1 08:30 09:15
2 09:25 10:10
3 10:20 11:05
4 11:25 12:10
5 12:30 13:15
13:20 13:50
6 13:55 14:40
7 14:50 15:35
8 15:40 16:25
9 16:30 17:15
Kitų dienų pamokų laikas