Geriausi gimnazijos skaitovai varžysis miesto ture
2012-01-23

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos muziejuje vyko tradicinis skaitovų konkursas, kurio laureatai rungsis Šiaulių miesto jaunųjų skaitovų konkurse. Gimnazijoje laureatu pripažintas ir į miesto turą keliaus ketvirtokas Jonas Tamulis ir pirmaklasis Kristupas Brazys. Renginį organizavo gimnazijos lituanistai, vedė trečiokai Dainora Jankauskaitė ir Eimantas Budreckis.
Paklausus Dianos Žukauskienės, vienos iš konkurso organizatorių, kaip, jos nuomone, turėtų atrodyti tikrų tikriausias skaitovas, išgirdau labai aiškų ir, atrodo, suprantamą atsakymą: tai charizmatiškas žmogus, klausytojus patraukiantis ne tik savo balsu ar manieromis, bet ir savita teksto interpretacija, nuo kurios ir priklauso skaitovo sėkmė. Atsakymas suprantamas, tačiau pasiruošti šiam konkursui nėra taip lengva, kaip gali pasirodyti: deklamuojamą tekstą reikia išmokti atmintinai, bet net tobulai jį mokant svarbu pamiršti namuose surepetuotą monotonišką kalbėjimo intonaciją ir atrasti kontaktą su klausytojais. Tačiau ir čia reikia jausti ribas: visų svarbiausia, sugebėti valdyti savo emocijas ir rankas laikyti šalia savęs, nes per didelis gestikuliavimas nuostatuose įvardytas kaip draudžiamas dalykas.
Trumpučio pokalbio metu kilo dar vienas klausimas, kodėl gi reikia mokytis tekstą atmintinai, juk raiškiojo skaitymo konkurso dalyviams neprivalu vaidinti kaip aktoriams, juolab ir pats skaitovas (tikrąja to žodžio prasme) stovėdamas priešais auditoriją jaustųsi laisviau ar bent jau jaukiau… Atsakymas į šį klausimą taip pat labai paprastas – juk skaitant, kas parašyta popieriuje, sunku atplėšti akis nuo jo ir žvilgsniu bendrauti su publika, dar sunkiau tekstui suteikti natūralumo ir nenuspėjamumo. Kita vertus, kas gali būti tikriau už netikėtą pauzę pamiršus soneto šeštąją eilutę ar vietoj žodžio maras ištarus naras.
Iš savos patirties žinau, kad pasiruošimas konkursams gali trukti labai ilgai, kiekvienas tavo ištartas žodis turi būti apgalvotas ir suvoktas. Dar viena nematoma ir dažnai nesuprasta tų, kurie tik klausosi skaitovų, problema – kaip iš gausybės literatūros kūrinių išsirinkti tą vienintelį?
Lietuvių kalbos mokytoja D.Žukauskienė paminėjo ir mokykloje veikiantį kūrėjų klubą, vadovaujamą Laimutės Samulionienės, ir jame vykstančias oratorinio kalbėjimo pamokas: pasirodo, ten mokiniai renkasi deklamuoti ne tik žymių rašytojų kūrinius, bet ir patys kuria tekstus meniniam skaitymui. Gal todėl J.Janonio gimnazijos mokiniai puikiai pasirodo ne tik apskrities, bet respublikos masto konkursuose.
Sėkmės janoniečiams ir šį kartą…
Aistė ŠULSKYTĖ, II g klasė

  • P
  • A
  • T
  • K
  • Pen
  • Š
  • S
Pirmadienio pamokų laikas
Pradžia Pabaiga
1 08:30 09:15
2 09:25 10:10
3 10:20 11:05
4 11:25 12:10
5 12:30 13:15
13:20 13:50
6 13:55 14:40
7 14:50 15:35
8 15:40 16:25
9 16:30 17:15
Kitų dienų pamokų laikas